Події

Ухвалено Закон "Про забезпечення права на справедливий суд"

12.02.2015

12 грудня Парламент ухвалив Закон України "Про забезпечення права на справедливий суд", що дає старт проведенню комплексної судової реформи. Закон виконує більшість рекомендацій органів Ради Європи у судовій реформі.

Разом з тим Закон зберігає і навіть створює певні ризики для незалежності судової системи. Так, зберігаються неконституційні повноваження Президента і Парламенту щодо переведення суддів як горизонтального, так і вертикального. Більше того профільний парламентський комітет отримує право розглядати кандидатури суддів на безстрокове обрання і переведення без жодних критеріїв розгляду (цього не було в законопроекті, ухваленому у першому читанні). Крім того Президент і Голова Верховної Ради підписуватимуть посвідчення суддям, а Президент - ще й головам судів і їх заступникам, яких обирають збори суддів кожного суду. Прийматимуть присягу судді також у присутності Президента. 

Практика засвідчила, що усі ці повноваження використовувалися для впливу на суддів, а отже наявні ризики для продовження практики політичних впливів на судову систему. 

Пов'язані Рекомендації